הצבת מטרות

מחקרים בפסיכולוגיה חיובית מוכיחים שכאשר יש לנו מטרות לשאוף אליהן, אנחנו מאושרים יותר. המחקרים מראים שלא הגשמת המטרות היא שתורמת לאושר אלא עצם הצבתן.

המחקרים מראים עוד שכדי שהצבת המטרות אכן תגביר את האושר שלנו, הן צריכות להיות בעלות משמעות אישית בשבילנו, ולא מבוססות על סטנדרטים חברתיים או דעות של אנשים אחרים.

יש לנו כל מיני סוגים של מטרות. בימים אלה של תחילת שנה חדשה אני מציעה להקדיש זמן ואנרגיה לחשיבה על מטרות העל שלנו. מטרות גדולות בעלות משמעות אישית בשבילנו שנותנות לחיינו כוון, טעם, משמעות והתלהבות. אחרי הגדרת מטרות העל אפשר וכדאי לגזור מהן מטרות קונקרטיות לשנה הקרובה.

לא תמיד קל לחשוב על מטרות העל שלנו. כדי לעזור לכם לעשות זאת, אספתי משיחות עם אנשים רבים בגילאים שונים כמה סוגים של מטרות על נפוצות.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

  1. מטרות שקשורות להגשמה עצמית מקצועית: רכישת מקצוע, התפתחות מקצועית, התקדמות בשלבי הקריירה.
  2. מטרות שקשורות לחיי המשפחה שלנו: מציאת בן/בת זוג, הקמת משפחה, גידול ילדים.
  3. מטרות שקשורות להתפתחות אישית: שיפור עצמי והתפתחות אישית, תהליכים אימוניים, פסיכולוגיים או רוחניים, למידה, תהליכי שינוי.
  4. מטרות שקשורות להתפתחות כלכלית: עצמאות כלכלית, יצירת מקורות הכנסה, רכישת דברים בעלי ערך בשבילנו.
  5. מטרות שקשורות לנתינה לעולם: התנדבות בארגון שמטרותיו חשובות לנו, פעילות חברתית או קהילתית, עזרה לאוכלוסיות חלשות.
  6. מטרות שקשורות ליצירה: כתיבה, ציור, פסול, משחק, קולנוע, שירה ועוד.
  7. מטרות הקשורות להגשמת אידיאלים וחלומות: הקמת קהילה חדשה או הצטרפות לקהילה קיימת (בין אם זה קבוץ, מפלגה, ישיבה, מנזר, או קהילה רוחנית), יציאה למסע ארוך, או כל חלום אחר.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

בתקופות שונות בחיינו, אנחנו זקוקים למטרות על שונות. גידול ילדים למשל הוא מטרת על רבת חשיבות שצריך לעדכן כשהילדים מתבגרים ויוצאים לדרכם העצמאית. כך גם התפתחות עצמית מקצועית היא מטרת על רבת חשיבות שצריך לעדכן כשפורשים לגמלאות.

לכן כל כך חשוב לעצור פעם בכמה זמן ולעדכן את מטרות העל שלנו. הימים הראשונים של השנה החדשה, הם זמן מצוין לעשות זאת!

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

אז מה לעשות?

קחו דף ועט (אפשר גם מסמך word במחשב) ושבו ליצור לעצמכם רשימת מטרות -על. רשמו כל מה שעולה על דעתכם, בהמשך תוכלו לערוך את הרשימה, ולמחוק מה שלא מתאים. חשבו על שבעת סוגי המטרות שהזכרתי למעלה ובדקו איזה מהם רלוונטי לחייכם בתקופה זו ואיך.

לחלקנו יהיו תשובות ברורות ומוכנות, והרשימה תכתב מאליה. לחלקנו אולי לא יהיה מושג מה לכתוב. אם זה המצב שלכם, אל תדאגו, פשוט קחו את הזמן לחשוב על הדברים האלה, לשוחח עם חברים בני גילכם על הדברים שנותנים להם טעם ומשמעות, לקרוא ספרים או לראות סרטים שיכולים להוות בשבילכם מקור השראה.

יצירת הרשימה הזו היא תהליך שיכול לקחת ימים ואולי גם שבועות. ברגע שתציפו את השאלות האלה, התשובות שבפנים יתחילו להגיע. בהצלחה!

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

מי שרוצה עזרה בתהליך של הגדרת מטרת העל שלו, פרוק שלה לרשימת מטרות קונקרטיות, וליווי בתהליך ההגשמה שלהן, מוזמן לבדוק את האופציה של תהליך הנחיה אישית איתי.

מוזמנים להגיב ולשתף חברים

תגובות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.