מדיטציה ובריאות: היסטוריה של המחקר.

המאמר נכתב ב- 2010

מדיטציה היא שם כללי למגוון שיטות שפותחו במקביל בתרבויות שונות, והן בשימוש כ-4,000 שנה. ישנן עשרות טכניקות שונות של מדיטציה שהתפתחו באופן עצמאי בתרבויות שונות בעולם, בכללן הבודהיזם, האסלאם (אצל הסופים), היהדות (בחסידות), הנצרות, וההינדואיזם. ב-50 השנים האחרונות קמו מורים שהגיעו מדתות שונות ולימדו את הטכניקה המדיטטיבית ללא הפילוסופיה הדתית והסממנים הדתיים והמיסטיים.

בשנות ה-70 של המאה הקודמת בצע ד"ר הרברט בנסון, אז קרדיולוג צעיר, מחקר פורץ דרך. הוא מדד את קצב חילוף החמרים, לחץ הדם, קצב פעימות הלב, גלי המוח, וקצב הנשימה, בנבדקים לפני ותוך כדי מדיטציה. להפתעתו מצא שתרגול המדיטציה גורם לירידה בקצב חילוף החמרים, קצב הנשימה ופעימות הלב, ולגלי מוח איטיים יותר. שינויים אלה נראו כתמונת ראי של השינויים הפיזיולוגיים הנגרמים עי תגובת הסטרס הידועה גם כ"תגובת הלחם או ברח". בנסון קרא לתגובה הפיזיולוגית הזו "relaxation response" ובעברית "תגובת ההרפיה".

בהמשך נמצא שהתגובה הפיזיולוגית הזו מתעוררת עי טכניקות שונות כולל נשימה סרעפתית, תפילה, צ'י-קונג, טאי-צ'י, יוגה, הרפיית שרירים הדרגתית ועוד. ד"ר בנסון היה מהראשונים בקהילה המדעית שהציעו כי ניתן להביא לשינויים פיזיולוגיים עי שימוש בתודעה וששינויים אלה בעלי חשיבות תרפויטית במגוון מחלות.  ד"ר בנסון הקים את המכון לרפואת גוף נפש בביהח הידוע בבוסטון Massachusetts General Hospital. המכון עוסק בטיפול בפצינטים עם מחלות שקשורות לסטרס, מחקר בתחום הגוף-נפש והכשרת רופאים ואנשי מקצוע נוספים בתחום הרפואה לשימוש ברפואת גוף נפש.

ב-1979 הקים ד"ר ג'ון קבט-צין (Dr. Kabat-Zinn) מרפאה להפחתת סטרס בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת מססצוסטס. מרפאה זו מציעה תכנית הבנויה מ-8 שבועות של מפגשים שבועיים, ויום אחד ארוך בסוף השבוע, הכוללת בעיקר לימוד ותרגול של מדיטציה. אל התוכנית מופנים אנשים שסובלים מכאבים, חרדות, לחץ דם גבוה ובעיות בריאות נוספות. מאז החלה, סיימו את התוכנית יותר מ-20,000 איש ואישה. רובם מדווחים על ירידה בת קימא בסימפטומים (פיזיים ופסיכולוגיים), יכולת טובה יותר להרגע, ירידה ברמת הכאב ויכולת טובה יותר להתמודד עם הכאב שנשאר, שפור ברמת האנרגיה ושמחת החיים, שפור בחוית הערך העצמי ויכולת התמודדות טובה יותר עם מצבי מתח אקוטיים וכרוניים. תוכניות דומות קיימות היום במאות מרכזים רפואיים ברחבי העולם, ומטרתן לתת לחולים כלי נוסף לעזור לעצמם במקביל לטיפול הרפואי.

מחקרים קליניים שנעשו לאורך השנים מצאו שמדיטציה מאפשרת שיפור במגוון בעיות רפואיות כולל כאב, פסוריאסיס, סוכרת type 2, הפרעות שינה, ADHD בולימיה, אפילפסיה, תסמונת קדם ויסתית, סימפטומים של גיל המעבר, פיברומיאלגיה, לחץ דם גבוה ומחלות אוטו-אימוניות. כמו כן יש עדויות להשפעת מדיטציה על המצב הנפשי, לירידה בחרדה ובסימפטומים של דכאון, למניעת אפיזודות חוזרות של דכאון ולשיפור מצב הרוח וירידה ברמת הסטרס אצל חולי סרטן. חלק מהמחקרים האלה קטנים ואינם כוללים קבוצות בקורת, אך העדויות הראשוניות מבטיחות מאוד, ולכן מתקיימים היום מחקרים גדולים במימון ה-NIH (מכון הבריאות הלאומי של ארה"ב) לבדיקת השפעתה המדיטציה על כאב, לחץ דם גבוה, מחלות לב, מחלות של מערכת העיכול, HIV והתמכרויות.

מוזמנים להגיב ולשתף חברים

תגובות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *