מה זה מקלחת יער? או: היתרונות הבריאותיים של שהייה בטבע.

מקלחת יער (forest bathing) או ביפנית שירין-יוקו (shinrin-yoku) היא מסורת יפנית עתיקה. הכוונה היא לשהייה ביער והתחברות אליו דרך כל החושים.

מקלחת היער נחשבת שנים רבות ביפן כטובה לבריאות. האפקט הבריאותי של מקלחת היער היה בגדר ידע עממי, סוג של תרופת סבתא – אבל בשנים האחרונות הצטברו מחקרים מדעיים רבים שמוכיחים את האפקט המיטיב של מקלחת היער על בריאותנו. המאמר הזה מוקדש לפרוט שלהם. חילקתי את היתרונות הבריאותיים של מקלחת היער ל-4 נקודות.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

היתרון הראשון הוא מניעת סרטן.

המחקרים מראים שמקלחת יער משפרת את היכולת של מערכת החיסון שלנו להגן עלינו מפני התפתחות סרטן. זה קורה דרך עליה בפעילות של סוג מסוים של תאים במערכת החיסון הנקראים תאי NK ובעברית תאי הרג טבעיים.

אחד התפקידים של תאי ההרג הטבעיים הוא להרוג תאים סרטניים שמופיעים בתדירות מסוימת בגוף של כולנו ובכך למנוע מהם להכפיל את עצמם ולגרום להתפתחות גידול סרטני.

המחקר מצא שהעלייה בפעילות של תאי NK נשמרת במשך 30 יום. המשמעות של זה היא שאם נקפיד על מקלחת יער אחת לחודש, נשמור על פעילות NK גבוהה כל הזמן.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

היתרון השני הוא הפחתת הורמוני הסטרס.

הנזק של סטרס לבריאות שלנו ידוע כבר שנים רבות ומסוכם במאמר אחר שלי שנקרא "מה זה סטרס ולמה הוא הורג אותנו". אני מסבירה בו שהנזק של סטרס לגוף שלנו נגרם עי רמה גבוהה לאורך זמן של הורמוני הסטרס שהעיקריים בהם הם אדרנלין וקורטיזול.

מסתבר ש"מקלחת יער" גורמת לירידה בהורמוני הסטרס! ולכן מאפשרת השפעות מיטיבות מרחיקות לכת על בריאותנו. הנתון הזה נמצא שוב ושוב במחקרים רבים.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

היתרון השלישי הוא השפעה מיטיבה על הלב.

מקלחת יער מאפשרת ירידה בקצב הלב ובלחץ הדם. הנתונים האלה נמצאו במחקרים בהם השוו השפעה של הליכה ביער להליכה של אותו זמן ומרחק בתוך העיר כדי להבטיח שהאפקט הוא אכן אפקט של השהייה בטבע ולא של ההליכה עצמה.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

היתרון הרביעי הוא השפעה מיטיבה על הבריאות הנפשית.

מבחנים פסיכולוגיים לפני ואחרי "הקלחת יער" הראו ירידה משמעותית במדדים של דכאון חרדה ובלבול. במחקר נוסף נמצא ששהות של 90 דקות בטבע מספיקה כדי להפחית מחשבות טורדניות (rumination) שנחשבות גורם סיכון למחלות נפש. אותו מחקר גם הראה ירידה בפעילות באזור של המוח שידוע כקשור לסיכון למחלות נפש.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

איך היער עושה את זה?

האוויר ביער מכיל תרכובות נדיפות שנקראות פיטוניצידים (phytonicides) אשר מיוצרות ומופרשות על ידי עצים וצמחים ומגינות עליהם מפני חיידקים, פטריות ומזיקים אחרים.

ניתן להפיק מעצים שמן אתרי המכיל את הפיטוניצידים האלה ולשחרר אותם לאויר של חדר מלון בעיר בעזרת מתקן אידוי. במחקר בו עשו זאת מצאו שהפיטוניצידים גורמים לירידה ברמת הורמוני הסטרס ולעליה בפעילות תאי NK. לכן המדענים מאמינים שעיקר האפקט של :מקלחת היער" על בריאותנו מתווך עי פיטוניצידים.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

מקלחת היער היא חלק מתכנית הבריאות הלאומית ביפן מאז 1982. ברחבי המדינה יש 60 תחנות תרפיית יער ובהן תוכניות מובנות (forest-therapy program) שכוללות מדריכים שהוכשרו במיוחד לכך (forest therapist) ושאלונים רפואיים ופסיכולוגיים שמאפשרים למדריכים ליצור למענך את תכנית מקלחת היער שהכי מתאימה לך. גם בארצות הברית יש כבר תוכניות הכשרה למדריכים כאלה.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

אז מה לעשות?

אלה ההנחיות של ד"ר קינג לי ( Qing Li) אחד החוקרים הבולטים בתחום, פרופסור בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניפון בטוקיו, נשיא החברה היפנית לרפואת יער ומחבר ספר חדש (יצא באפריל 2018) שנקרא: מקלחת יער: איך עצים יכולים לעזור לך למצוא בריאות ואושר (Forest Bathing: How Trees Can Help You Find Health and Happiness).

לך ליער. תשאיר את הטלפון והמצלמה מאחור. לך לאט וללא מטרה. תן לגוף להיות המדריך ולך לאן שהוא לוקח אותך. לא צריך להגיע לשום מקום. תן לטבע להיכנס אליך.

המפתח הוא בחושים. תו לטבע להיכנס דרך האוזניים, העיניים, הפה, האף, הידיים והרגליים. הקשב לציפורים, הבט בגווני הירוק השונים, הרח את הריחות נשום את האוויר, הנח ידיים על גזע עץ, טבול ידיים או רגליים בנחל אם יש כזה, חוש את האדמה.

מקלחת היער שלך יכולה לכלול לפי העדפותיך פעילויות רבות ושונות כולל הליכה, יוגה, אכילה, טאי צי, מדיטציה, תרגילי נשימה, אמנות ויצירה, צפייה בצמחיה ובבעלי החיים ועוד.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

אני אישית שמעתי על המושג הזה "מקלחת יער" ממש לאחרונה. אבל, כשהתעמקתי במאמרים העוסקים בזה לצורך כתיבת המאמר הזה, נדהמתי לגלות שאני בעצם מובילה אנשים למקלחות יער כבר שנים רבות.

במסגרת פרויקט שנקרא  טבע ואהבה אני מובילה יחד עם שותפתי היקרה Ayelet Oblass טיולי סדנה בטבע שהמהות שלהם היא שהייה בטבע והתמסרות לאפקט המרפא שלו.

אנחנו עושים בטבע את כל הדברים עליהם ממליץ קינג לי ויותר: הולכים (ממש לאט), אוכלים, מתרגלים יוגה וצ'י קונג, שרים, מודטים, יוצרים, משתפים, שותקים, מתבוננים, מקשיבים. עוד מידע על טיולי טבע ואהבה כאן. 

מוזמנים להגיב ולשתף חברים

תגובות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.